Krówki i reklama

Słodki marketing

Popularne prezenty dla klientów

Dawanie klientom drobnych dodatków do zakupionych produktów i usług, a także upominków, to świetna metoda nie tylko na zaskarbienie sobie ich sympatii, ale również ważny krok w  budowaniu lojalności.

Mnóstwo firm nie chce przyzwyczajać swoich klientów do gratisów, bonusów i prezentów. Źródło takiego podejścia leży w przekonaniu, że uszczęśliwianie klientów jest zbyt drogie i nie opłaca się przedsiębiorstwu. Oczywiście jest to złe myślenie.

Nawet drobny upominek zawsze jest mile widziany. Prezent może przyjmować dowolną formę. Rekomenduje się zaplanowanie w budżecie budżetu na gratisy, upominki dla klientów. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż obniżanie ceny produktu w celu zachęcenia do zakupu. 

Większe firmy doskonale wiedzą o tym, że klienci uwielbiają otrzymywać gratisy i upominki. Bardzo często klient dokonując zakupu w dużym przedsiębiorstwie otrzymuje drobne upominki. Na pierwszy rzut oka takie działanie może wydać się nieopłacalne, ale ma udowodnioną efektywność. W przeciwnym razie firmy nie stosowałyby tej metody. Każdy lubi dostawać prezenty. Klient, który otrzymał od firmy prezent bardzo chętnie do niej wróci. 

Oczywiście nie każdy przedsiębiorstwa ma oddział swojej firmy w każdym województwie i centrum handlowym. Nie jest to jednak przeszkodą w dawaniu klientom nawet drobnych upominków. 

E-booki, katalogi, artykuły, publikacje, foldery

Gdy klient dokonuje zakupów w danej firmie, można wyjść z założenia, że jest zainteresowany jej ofertą. Na pewno będzie chciał dowiedzieć się więcej o firmie i jej produktach. E-booki są świetnym rozwiązaniem głównie w przypadku kontaktu online. Klient po złożeniu zamówienie może automatycznie pobrać  interesującą go pozycję. Z kolei foldery i katalogi nadają się doskonale jako upominki w kontaktach offline. Oczywiście upominek zadziała tylko wtedy, gdy będzie wykonany w sposób profesjonalny. Dobrej jakości e-book nie może być zrobiony "na kolanie", musi to być merytoryczna publikacje, która będzie wstanie zaoferować klientowi interesującą wiedzę. 

Długopisy, karteczki samoprzylepne, pendreivy, notesy

Na każdej profesjonalnej konferencji uczestnicy otrzymują od organizatorów długopisy, karteczki samoprzylepne, pendreivy lub notesy. Przedmioty te mają zdecydowanie większe znaczenie dla klientów indywidualnych niż biznesowych. Zaletą tych gadżetów jest fakt, że praktycznie zawsze się ich używa. Nie można tych produktów zaliczyć do upominków, które będą napawać ewentualnego klienta wielkim entuzjazmem i zachęcą do dokonania zakupów, ale zawsze sprawią mu przyjemność. Osoby, które nie chcą dawać klientom  opatrzonych już produktów, mogą zdecydować się na oryginalne własne wzornictwo np. mini-produkt firmy w formie pendreiva. 

Próbki i mini-wersje produktów

Metoda ta jest stosowana przede wszystkim przez firmy kosmetyczne. Oczywiście charakter takiej formy upominku musi być dostosowany do formy działalności gospodarczej. Warto zastanowić się nad przedmiotami, które mogą przydać się klientowi w codziennym użytkowaniu. 

Gadżety przydatne w podróży

Należy wyjść z założenia, że większość klientów podczas podróży korzysta z kilku środków transportu. Klientom z pewnością spodobają się mini-wersje produktów kosmetycznych, przezroczyste pojemniki lub przezroczyste saszetki. Osoby, które nie mają pomysłu na gadżet przydatny w podróży powinny zastanowić się jakich przedmiotów potrzebują i wprowadzić je do swojej oferty.

Słodycze i kosmetyki

Z produktami konsumowanymi przez klientów wiąże się zdecydowanie największe ryzyko. Nie każdy podejmie się zjedzenia czekolady z niepewnego źródła. W wyborze słodyczy jako podarunku dla klienta trzeba być bardzo ostrożnym. Znaczna większość ludzi bardzo lubi otrzymywać słodycze, a zwłaszcza, gdy są dodatkowo pięknie opakowane i mają ekskluzywny wygląd. Świetnym rozwiązaniem mogą być także kosmetyki w mini-wersjach np. kremy do rąk czy błyszczyki w formie breloczków. 

Oczywiście pomysłów na drobne upominki i prezenty dla klientów jest zdecydowanie więcej. Nie jest konieczne wydawanie dużych sum pieniężnych na różnego rodzaju gratisy.